Úvod   »   Aktuality   »   Akustický tlak

Akustický tlak

Sú rôzne názory na to, čo vlastne SPL znamená. Niekto si myslí, že maximanie SPL je hodnota, ktorú mikrofón „prežije“ bez poškodenia. To je omyl, maximálna SPL je hodnota akustického tlaku, ktorý mikrofón sníme bez skreslenia.
 

Aké veľké skreslenie? 

Hodnota SPL v technických parametroch hovorí, akú hlasitosť mikrofón ešte spracuje, než začne byť zvuk skreslený. Ale aké skreslenie je počuteľné?
 
Všeobecne povedané, prahom je úroveň harmonického skreslenia (THD) 0,5%, čo je vo väčšine prípadov takmer nepočuteľná hodnota. Mikrofóny sa ale používajú aj vo vysielacom prostredí, kde rozhlasové a televízne spoločnosti potrebujú dokonale čistý zvuk. Pre snímanie rokenrolu to nie je nevyhnutné, preto niektorí novší výrobcovia uvádzajú SPL pri hodnote skreslenia 1%. Takéto meranie vykazuje samozrejme vyššie SPL, avšak iba zdanlivo.
 
Predtým bol pre kondenzátorové mikrofóny maximálny SPL obmedzujúcim faktorom, pretože niektoré modely dosahovali ťažko hodnotu 120 dB. Moderné typy znesú výrazne vyšší akustický tlak bez skreslenia, napríklad Neumann TLM 102 má hodnotu SPL 144 dB, čo je hlasnejší zvuk, než čokoľvek, čo budete vo svojom domácom štúdiu kedy nahrávať.
 
Neumann TLM 103 sníma zvuk tamburíny bez skreslenia, zatiaľ čo druhý mikrofón má zvuk skreslený (je v "klipe" - viď spodná polovica grafu)
 
 

Malo by vás to zaujímať? 

Pokiaľ nebudete nahrávať bicie, nebude pre vás SPL to najdôležitejšie. Občasný problém môžu spôsobiť perkusie alebo tamburína – nezdá sa byť veľmi hlasná, ale zblízka prekračuje 120 dB. Pre moderné mikrofóny Neumann TLM to nie je problém, ale mnoho starších a "vintage" mikrofónov zvuk tamburíny bezpečne skreslí, podobne ako nové lacné mikrofóny.
 
Pri dynamických mikrofónoch, okrem páskových, sa hodnota SPL neuvádza. Neznamená to síce, že ich SPL je nekonečný, ale väčšinou nemajú s hlasným zvukom žiadne problémy. Tie môžu skôr nastať pri starých modeloch vďaka starnutiu komponentov.

Zhrnutie 

V domácom štúdiu budete mať skôr problémy s nespokojnými susedmi ako s maximálnym SPL. Výnimkou sú nástroje, ktoré vydávajú krátkodobé vyššie tóny s vysokou intenzitou (tamburína, triangel). Pokiaľ si všimnete skreslenie v nahrávke, často býva spôsobené aj predzosilňovačom alebo AD prevodníkom.

Source: neumann.com