Úvod   »   Mikrofóny   »   Veľkomembránové - transistorové   »   TLM 49

Popis produktu

Štúdiový mikrofón v prevedení retro. Charakteristické „teplé“ podanie hlasu, ideálny pre spev. Kapsla legendárnych typov M 49 a U 47 s kardioidnou charakteristikou. Balenie obsahuje pružný záves.
 
TLM 49 je veľkomembránový mikrofón v štýle retro. Má kardioidnú snímaciu charakteristiku a „teplé“ podanie hlasu, zvlášť prispôsobené pre snímanie spevu. 
 
Vonkajšie prevedenie mikrofónu je inšpirované legendárnymi typmi M 49 a M 50 z päťdesiatych rokov 20. storočia, s typickou farbou „matný nikel“. Snímací systém využívá kvalitu známej mikrofónnej kapsle K 47, ktorá je použitá aj pri typoch M 49 a U 47. Z toho dôvodu aj farba zvuku odpovedá týmto mikrofónom.
 
Kombinácia prevedenia retro s osvedčenou technológiou Neumann TLM zaisťuje mikrofónu nízký vlastný šum a možnosť použitia aj pri nastavení zisku na vysokú úroveň. 
 
TLM 49 bol vyvinutý pre dokonalé snímanie spevu a hovoreného slova, avšak je výborný aj pre snímanie nástrojov v profesionálnych štúdiách. Použitá mikrofónna kapsla s priemerom 34 mm má kardioidnú smerovú charakteristiku, vďaka svojej konštrukcii so sklonom k superkardioide. Pri porovnaní s pôvodným mikrofónom M 49 sú vysoké kmitočty smerovejšie. Snímacia strana mikrofónu je označená červeným logom Neumann.
 
Legendárná kapsla K 47 má rovnú frekvenčnú krivku až k vyšším stredom, nad kmitočtom 2 kHz je badateľný mierny zdvih (3 dB). Kapsla je zakrytá rozmernou mriežkou, ktorá je akusticky otvorená a zvukovo neutrálna.
 
Označenie TLM vzniklo z názvu „transformerless microphone“, čo je technológie Neumann, ktorá pre symetrizáciu výstupného signálu nepoužívá výstupní transformátory, ale elektronické obvody. Tieto obvody majú elektrické vlastnosti ako bežne používané transformátory, ale zabraňujú priechodu VF rušenia do audio signálu. Šumový signál, ktorý by mohol mať vply na symetrickou linku, je vďaka tomu účinne potlačený. TLM 49 je schopný bez skreslenia spracovať signál s úrovňou až 129 dB a má dynamický rozsah 117 dB-A.
 
Všetky vnútorné  diely sú pružne uložené, aby sa zabránilo vplyvu dotykových a krokových hlukov. Okrem toho vlastná kapsla je upevnená v pružnom gumovom držiaku. Z dôvodu veľkého frekvenčného rozsahu môže mikrofón spracovávať aj veľmi nízké kmitočty bez zafarbenia. To ale znamená, že TLM 49 je citlivý na hluky na týchto kmitočtoch (otrasy, hluk vetra a pod.). Preto je súčásťou dodávky pružný záves EA 2, ktorý účinne pohlcuje krokové a dotykové hluky. V prípade spevu z malej vzdialenosti sa doporučuje použiť pop-filter PC 15 alebo PS 20 a.

Vyrába sa v prevedení matný nikel

Vlastnosti
 • optimalizovaný pre snímanie spevu
 • vhodný pre sólový spev a dabing alebo pre klavír, gitaru a sláčikové nástroje
 • tlakovo gradientný prevodník s veľkomembránovou kapslou legendárneho typu U 47
 • kardioidná smerová charakteristika
 • prevedenie „retro“
 • beztransformátorové obvody
 • akusticky otvorená konštrukcia mriežky
 • balenie vrátane pružného závesu EA 2

Použitie

 • spevový mikrofón: poskytuje bohatosť, silu a lesk hlasu, pričom hlas zostáva vyvážený a transparetný
 • mikrofón pre vysielanie, dabing a komentáre
 • bodový  mikrofón pre záznam sláčikov, klavírov a gitár
To sú len niektoré z najbežnejších aplikácií. Odporúčame ďalšie experimentovanie pre získanie maximálneho využitia  tohoto mikrofónu

Technické údaje

Akustický systém: tlakovo gradientný
Smerová charakteristika: kardioidná
Frekvenčný rozsah: 20 … 20 000 Hz
Citlivosť pri 1 kHz/1 kOhm: 13 mV/Pa
Nominálna impedancia: 50 Ohm
Min. zaťažovacia impedancia: 1 000 Ohm
Úroveň šumu podľa CCIR: 23 dB
Úroveň šumu podľa A: 12 dB-A
Pomer signál/šum podľa CCIR: 71 dB
Pomer signál/šum podľa A: 82 dB
Max. akustický tlak (SPL) pri skreslení < 0,5%: 110 dB
Max. výstupné napätie: 11 dBu
Dynamický rozsah mikrofónneho zosilňovača pri skreslení <  0,5%: 98 dB
Napájacie napätie (P48, IEC 61938): 48 V ± 4 V
Napájací prúd (P48, IEC 61938): 3.2 mA
Konektor: XLR 3F
Hmotnosť: 825 g
Priemer: 78 mm
Dĺžka: 165 mm

Merania

Varianty


TLM 49
TLM 49 mikrofón
EA 3 pružný záves

TLM 49 Set nickel Cat. No. 008550
 

Na stiahnutie

Návod na obsluhu